Slinkums un prokrastinācija
Slinkums un prokrastinācija. 1.daļa
Ir tāda izpausme kā slinkums. Ko nozīmē slinkums? Z.Freids teica, ka tā ir viena no agresijas izpausmes formām un es tam piekrītu.
Piemēram, jūs nevarat piespiest savu bērnu mācīties. Vai arī skolā ir tāda atmosfēra, ka viņš tur negrib iet, bet neiet viņš nevar. Bērnam nav citu instrumentu, kā izpaust savu agresiju un agresija bērnam būs nevis uz skolu, bet uz vecāku, jo viņš jau to bērnu tur iebāza.
Tad, kad bērns nevēlas tur iet, sākumā vecāki uzliek vairāk spriedzes uz bērna, nevis, lai noskaidrotu, kas tur patiesībā skolā notiek, ka viņš nevēlas tur iet?
Tā, kā bērnam visbiežāk nav iespējas izpaust agresiju (bet tā ir uz vecākiem), tad slinkums – tā ir apspiestas agresijas izpausme. Šeit arī ietilpst hronisks nogurums – arī šī ir apspiestās agresijas forma.
Kas notiek tālāk. Vecāks uz bērnu sāk dusmoties, ka viņš neklausa, vecākam ir slikti, bet neskatoties uz to, zemapziņas līmenī, tā agresija, kura bērnam ir uz vecāku, slinkuma formā, tika realizēta.
Tāpēc slinkuma definīcija – tā ir agresijas forma, kura tiek izpausta slinkuma veidā.
Kā atbrīvoties no slinkuma? Ir jāatrod uz ko šī agresija ir un tā jārealizē citā veidā – psiholoģiskā terapija vai sarunas veidā.
Pamēģini atcerēties, uz ko Tev ir neizpaustā agresija?
Kas notiek tālāk? Bērns izauga (sauksim šo bērnu par meitenīti) un aprecējas ar labu cilvēku. Labs cilvēks nozīmē, ka ar viņu ir droši un viņš ir antiabjūzers. Cilvēks ar aizliegumu uz agresiju.
Cilvēkiem agresija parasti asociējas ar kaut ko ļaunu, uzbrūkošu, sliktu. Bet patiesībā agresija var būt dažādās citādākās formās, kā piemēram, skaudība, ignorēšana – arī tās ir agresijas formas.
Mēs baidāmies no atklātas agresijas formas, bet tā ir pati drošākā. Izteikt, izrunāt, izkliegt, palamāties un viss, cilvēks izlādējās. Bīstamāka ir aizvērtās agresijas forma. Un tās ir slinkums un prokrastinācija (darbu atlikšana uz vēlāku laiku). Piemēram, Tev labs vīrs, nestrīdās, tāds kādu Tu gribēji, bet viņš tāds, īpaši nekur nesteidzās, nesaspringst. Tu viņam saki, ka vajadzētu vairāk naudas vai labāku darbu. Viņš Tev piekrīt, viņš sāk kaut ko darīt. Pēc tam varbūt saslimst, vēl kaut kas. Viņš atklāti Tev neprotestē, bet pats neko īpaši nedara, atliek. Arī šī ir agresijas izpausmes forma uz tevi. Tāda veidā vīrietis var Tev atriebsies – nedarot. Par ko viņš Tev atriebjas? Iemesli var būt dažādi.
Tātad, bērna agresijas forma – slinkums. Vīrieša aizliegtās agresijas forma – nekā nedarīšana.
Tagad par tevi. Atceries vai apzinies momentu, kad Tu slinko vai kaut ko atliec, lai izdarītu/uzsāktu. Apraksti to komentāros
Turpinājums sekos..
/Iluta Repule/
KOMENTĒT ŠO RAKSTU