Par liekā svara tēmu.

Tad, kad mēs atrodam, ar kādu mērķi ķermenis ir pieņēmis lēmumu uzņemt lieko svaru, mēs to varam atkodēt. Kā prakse rāda, katram ir savs liekā svara iemesls. Ir kopējie bioloģiskie un fizioloģiskie likumi, kuriem pakļaujas mūsu ķermenis, taču pats moments, kad organisms ”nolēma’’, ka tauki ir nepieciešami, katram ir savs. Atbilstoši arī iemels katram ir savs.  Tauki neveidojas ķermenī vienkārši tāpat, kāda traucējuma pēc vai no liela daudzuma pārtikas. Tauku uzkrāšanās ir jau sekas; iemesls jāmeklē citur. Lai izprastu, kas cilvēku ir novedis  pie šiem traucējumiem un pārēšanās, situācija ir jāanalizē dziļāk.

Kas patiesībā notiek?

Mūsu smadzenes vienmēr kontrolē visu, kas notiek mūsu organismā. Miljoniem gadu garumā tajās tiek liktas speciālas bioloģiskas programmas. Smadzenes vienmēr uztur to, ko uzskata par normu – ķermeņa temperatūras normu, spiediena normu, asins sastāva normu, tauku daudzuma normu utt.  Ja smadzenes kaut ko maina, tad tikai tāpēc, lai palīdzētu mums adaptēties pie tiem apstākļiem, kuros mēs atrodamies, un šo novirzi tās uzturēs ar jebkādiem līdzekļiem, kamēr uzskatīs, ka tas veicina izdzīvošanu. Absurds? Jā! Bet tikai mūsu loģiskajam prātam. Bioloģijai ir sava loģika un izpratne par lieko svaru. Lai ko arī nedomātu mūsu apzinātais prāts, lai cik grūti arī mums nebūtu, lai kādas arī jaunas slimības nepievienotos liekā svara sakarā – organisms atliks un uzkrās taukus un ūdeni pie jebkuras iespējas. Tā ir viņa programma, kura tika noslīpēta miljoniem gadu garumā.

Kā tas notiek?

Kādā dzīves momentā smadzenes pieņem lēmumu uzņemt lieko svaru. Visa organisma sistēma sāk strādāt tam, lai izpildītu šo komandu. Kas notika tajā momentā? Kāpēc smadzenes nolēma, ka tauki var palīdzēt dotajos apstākļos? Mēs sev tādus jautājumus neuzdodam. Bet vajadzētu….

Kurš ir vainīgs?

Viennozīmīgi, ja smadzenes kaut ko dara, tātad tām ir nopietns iemesls. Tad kāpēc mēs nepamēģinām noskaidrot šo iemeslu un tikt ar to skaidrībā? Kāpēc mēs veltām visu uzmanību tauku nomešanai, lai arī tauku nomešana pati par sevi organismā neko neatrisina? Liekā svara programmēšana notiek vēl ilgi pirms reālās pieņemšanās svarā. Smadzenes tikai ieslēdz programmu, kura tur jau ir tikusi ielikta. Stāsts ir par to, ka kaut kad agrāk kaut kas tika pārdzīvots un ierakstīts smadzenēs, un bīstamības gadījumā tās izmanto jau ielikto šablonu.  Lai ieslēgtu šo programmu, pietiek ar kādu vienkāršu pārdzīvojumu vai negatīvu pārliecību. Jo spilgtāks un sāpīgāks bijis pārdzīvojums, jo attiecīgi vairāk smadzenes mēģina šo pārdzīvojumu “nogrūst’’ pašos dziļākajos zemapziņas stūrīšos. Tāpēc mēs arī nesaskatām saistību starp pārdzīvoto pieredzi vai pārliecību un  lieko svaru. Programma varēja būt cilvēkā ielikta jau kaut kad tālā pagātnē. Iespējams, ka cilvēks kaut ko ir pārdzīvojis agrā bērnībā, un pats to vairāk neatceras. Pašam šo iemeslu ir grūti atrast.

Attieksme pret ēdienu.

Parasti tiem, kuri tievē, šajā lietā ir ļoti daudz pretrunu un baiļu. Viņi ir tik daudz salasījušies un saklausījušies, ka baidās no visa.  Rezultātā nabaga smadzenes cieš tādas pretrunas kā  “Vēlos saldumus!”, bet “Saldumi padara tevi resnu!”; “Vēlos vakarā paēst, atslābināties pēc smagās darba dienas”, bet – “Pēc sešiem ēst ir kaitīgi!”; “Tik labi smaržo ceptā vistas kājiņa ar ceptiem kartupeļiem, pat siekalas mutē saskrēja”, bet “Ir jāēd salātiņi, jāskaita kalorijas”. Un, jo vairāk iekšējās pretestības, jo grūtāk ir noturēties. Jo vairāk sevi ierobežo, jo spēcīgāk pēc tam noraujas un sevi kritizē par to, ka vājš raksturs. Gribas vienkārši apsēsties un pierīt pilnu vēderu, un uzpļaut uz visiem tiem salātiņiem un tvaicēto zivi bez sāls. Tā vietā, lai moralizētu,  būtu daudz noderīgāk tikt skaidrībā – kāpēc es vēlos tieši šos produktus un kāpēc tieši vakarā?

Attieksme pret sevi un savu ķermeni.

Pozitīvās domāšanas koncepcija mums saka, ka,  ja tu katru rītu sev spogulī teiksi: “Cik tu esi skaista un pievilcīga,” tad tavs izskats sāks uzlaboties, tu sāksi tievēt un kļūsi seksuāli pievilcīga, jo tu sāksi sevi mīlēt. Lieliski! Taču prakse rāda pavisam pretējo – es palūdzu sievietēm paskatīties uz sevi spogulī un aprakstīt savas sajūtas, emocijas un domas par sevi. Visas bez izņēmuma atklāja standarta pretenzijas pret sevi un negatīvas emocijas. Dažas pat nespēja atklāti paskatīties sev acīs un apskatīt savu ķermeni, jo tam traucēja spēcīgi emocionālie bloki un aizspriedumi. Turklāt tam nav nekāda sakara ar to, kā cilvēks izskatās – cik viņš ir simpātisks, vai viņam ir liekais svars vai nav. Tad iznāk, ka visi šie “pozitīvie apgalvojumi” bija tikai ārēji, jo iekšēji viņas bija tiem aizvērtas. Tikai iedziļinoties savā iekšējā pasaulē, var saprast, kas patiesībā notiek. Tas, ko mēs redzam reālajā pasaulē sev apkārt un ko domājam par sevi, bieži vien ir tikai ilūzijas.

Liekais svars – nepavisam nav lieks.

Uzdodiet sev šos jautājumus un noskaidrojiet atbildes.  Atbildes iesaku pierakstīt, nevis tikai izrunāt sev.

1. Pēc kādas programmas es dzīvoju?

2. Kas tā ir par programmu?

3. No kā mani liekais svars pasargā?

4. No kā es aizveros vai slēpjos ar liekā svara palīdzību?

5. Ko es vēlos panākt ar liekā svara palīdzību?

6. Ar ko man asociējās liekais svars?

Daži emocionālie konflikti, kuri var palielināt ķermeņa svaru:

1. Bailes pazaudēt. Kad cilvēks baidās kaut ko pazaudēt: attiecības, naudu, statusu, ēdienu utt., tad viņa ķermenis kompensēs šo zaudējumu, krājot liekos taukus, jo mūsu ķermenis šos zaudējumus uztver kā draudus izdzīvošanai un tāpēc uzkrāj sevī enerģijas rezerves.

2. Iespēja aizsargāties. Bieži sievietēm liekais svars ir vienīgais veids, kā noslēpties no nelaimīgām attiecībām, kurās viņas atrodas, vai arī no kādām sāpīgām atmiņām. Vīriešiem tas var būt kā aizsargs stresa situācijās.

3.Vēlme piepildīt emocionālo tukšumu vai arī ’aiziet’ no nepatīkamām emocijām. Tad, kad cilvēkam ir skumīgi, bēdīgi vai viņam ir kādi pārdzīvojums, ēdiens it kā palīdz piepildīt emocionālo tukšumu un atvieglo emocionālo smagumu. Šie ir tikai daži piemēri no emocionālajām programmām, kuras var ietekmēt jūsu svaru.

Liekais svars vienmēr ir saistīts ar citām dzīves sfērām. Paceļot liekā svara tēmu, ārā nāk arī paralēlas tēmas, piemēram,  tēma par naudu, attiecībām, veselību, karjeru, sevis pieņemšanu un daudz ko citu. Ja vēlaties atrast sava liekā svara iemeslu, tad varu piedāvāt jums divus variantus:     1.) Kurss ”Liekā Svara Bioloģija”  2.) Individuālā terapija 

Iepatikās raksts? Padalies ar saviem draugiem!

paDalies ar draugiem

KOMENTĀRI

Komentāru vēl nav

KOMENTĒT ŠO RAKSTU

Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Comment:

Uz augšu