Vai selfiji ir psihiska novirze?

Šis raksts ir kā atbilde rakstam, kurš parādījās sociālajos tīklos ar nosaukumu ‘’Selfiji ir garīga slimība’’. Rakstu var palasīt šeit – http://www.delfi.lv/izklaide/populara-zi… 
Psihiatri  pat ir izveidojuši speciālu asociāciju un nomocījušies atbildes meklējumos par to, kas tad liek cilvēkam pašam sevi fotografēt un pēc tam izlikt citu apskatei? Un tā, sāksim no paša sākuma. 

Katrs cilvēks piedzimst šajā pasaulē ar noteiktu rakstura īpašību, psihes īpatnību un vēlmju kopu. Divi mazuļi – dvīņi , kuri guļ blakus viens otram šūpulī, jau ir dažādi pēc psihiskās uzbūves. Paies laiks, un viens no viņiem izaugs vairāk noslēgts un patstāvīgs un otrs vienmēr būs vairāk impusīvs un ātrs savā darbībā, kāds cits būs vairāk emocionāls. Šīs rakstura īpašības bērnam ir iedotas jau pie dzimšanas. Mēs atnākam uz šo pasauli ar noteiktām īpašībām, kuras mums vajadzēs attīstīt un pēc tam realizēt.

Cilvēkiem, kuri liek savus foto sociālajos tīklos, ir vēlme jau no dzimšanas būt sabiedrības centrā, vēlme tikt ievērotiem, būt uz skatuves, izrādīt sevi un, ja viņu audzināšanas gaitā šī vēlme nav attīstīta, tad vienīgais veids, kā sevi piepildīt, ir izlikt savu foto visu apskatei. Ar vienu vienīgu mērķi – lai mani ievērotu! Var arī būt tieksme izlikt savu kailfoto  (eksbicionisms) vai tērptu bikinī, izrādot savu ķermeni (ja nekā cita, ko parādīt, nav). 

Iekšējai nepieciešamībai sevi izrādīt publiski  nav it nekāda sakara ar psihisku saslimšanu. Jā, viņiem ir nepieciešamība būt sabiedrības centrā, būt uz skatuves, izrādīt sevi, bet tas neliecina par to, ka viņiem būtu ”jumts aizbraucis”. Tad, kad cilvēks ir pašpietiekams, realizējis sevi sabiedrībā, tad viņam šis eksbicionisms izpaužas, parādot savu dvēseli, pilnībā iznesot uz āru savas emocijas, piemēram,spēlējot teātri vai jūtot līdzi  citiem cilvēkiem. Ievietot savu pašportretu sociālajos tīklos (šeit ir runa par apsēstu sevis fotografēšanu) ir primitīvākais veids, kā pievērst sev uzmanību. Šis eksbicionisms vai “selfī” nav nekāda slimība, bet gan veids, kā sevi izpaust, izrādīt, kā paziņot pasaulei: ”Paskatieties uz mani, nepametiet mani, man ir bailes pazaudēt sevi kā daļiņu no šīs pasaules!” Tas ir tas pats, kas iedomāties sevi esam bildē uz žurnāla vāka, – tikai ne katram ir lemts uz viņa atrasties. Pati šīs uzvedības sakne ir iekšējās bailes, un šī jau ir daudz dziļāka tēma.

Nobeigumam. Ja ”selfijošana” tiek pievienota pie psihisko slimību saraksta, tad tā būtu jaārstē ar kādiem speciāliem medikamentiem, bet vai bailes ir iespējams ”izārstēt ” ar tabletītēm?…

paDalies ar draugiem

KOMENTĀRI

Komentāru vēl nav

KOMENTĒT ŠO RAKSTU

Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Comment:

Uz augšu