Mājas BIBLIOTĒKA Ko bērnam nozīmē vecāku šķiršanās?

Ko bērnam nozīmē vecāku šķiršanās?

Vecāki bērnam ir kā labā un kreisā roka – tad, kad viņi šķiras, kad bērns redz viņu konfliktus, ja vecāki vēl tajos velk bērnu iekšā, un noliek izvēles priekšā, tad bērnu it kā rauj uz divām pusēm. Bieži bērns izrādā lojalitāti vienam no vecākiem, biežāk tam, kurš tika pamests, vai arī tam, kuram ir lielāka ietekme uz bērna jūtām. Mēdz būt tā, ka vecāki nav pietiekami pieauguši, lai spētu izdzīvot vieni paši savus konfliktus, un tad viņi sāk tajā vilkt iekšā bērnu, piemēram, mamma slikti runā par tēti. Šajā gadījumā bērns sāk izjust pret tēvu mammas jūtas. Un tālāk jau pārnes tās (ja tā ir meitene) uz citiem vīriešiem.

Sievas izpaustā vīra noraidīšana noved pie tā, ka bērns sāk noliegt savu tēvu; tēva noliegšana liek meitai meklēt sev citu tēvu vīriešu acīs. Un tas vēlāk kļūs par šķērsli attiecību veidošanās etapā. Savukārt, zēns atteiksies pieņemt sevī vīrieti. Apzinātā līmenī bērns vēlas sekot mammas norādījumiem, un, pie tam, vēl viņam ir neapzināta prasība arī ņemt no tēva.

Ja viņš sekos mammas norādījumiem, viņš būs vainīgs tēva priekšā. Tā bērns iekrīt ‘’lojalitātes’’ konfliktā un viņš jutīsies vainīgs pret abām pusēm. Šajā gadījumā viņš zaudē abus vecākus. Bērnam vecāku šķiršanās var nozīmēt iekšējo sašķelšanos. Ja viņš nenodalīs viņu kā partneru attiecības, un viņu kā vecāku attiecības, kā mammu un tēti, ja viņš uztvers tikai ārējo viņu šķiršanās pusi, tad viņā sāks strādāt dziļš mammas un tēta iekšējais konflikts. Tāpēc, ka viņš sevi izjūt kā pusi no mammas un pusi no tēta. Un iekšēji bērns var sākt tiekties savienot vecākus, pat tad, ja pēc viņu šķiršanās ir pagājuši vairāki vai pat daudzi gadi. Viņam ir vajadzība pēc sistēmas, no kuras viņš var saņemt daudz resursu. Mēdz būt izpaustie konflikti un neizpaustie, un bērns visus tos jūt, pat to neapzinoties.

Dažreiz atrodoties ģimenē, kurā ir jau ilgu laiku konflikts, kur partneri viens otru neieredz un necieš, bērnam šāda situācija ir vēl daudz graujošāka, nekā vecāku šķiršanās. Tad, kad vecāki saka, ka viņi dzīvo kopā bērnu pēc, ka bērnu dēļ nedrīkst šķirties, tas liecina par to, ka viņi nesaprot atšķirību – ka tās ir divas dažādas situācijas. Šķiršanās var būt tikai laulātā pāra starpā, nevis ar bērnu. Šķiras partneri, nevis vecāki…

Risinājums ir dots kursā Es un mani vecāki. Procesi un risinājumi.

paDalies ar draugiem

KOMENTĀRI

Komentāru vēl nav

KOMENTĒT ŠO RAKSTU

Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Comment:

Uz augšu