Kognitīvā disonanse

Kognitīvā disonanse – tas ir cilvēka redzes viedokļa izmaiņas process, kurš tiek adaptēts tā, lai tas atbilstu viņa rīcībai. Sarežģītākā valodā runājot, –  kognitīvās disonanses teorija,  tas ir diskomforts, kas rodas  cilvēkam esot pretrunās ar to, kam viņš ir ticējis, viņa dzīves vērtībām un viņa pierasto uzvedības modeli. Esošā situācija neapmierina cilvēku, un viņam uzrodas neapzināta vēlēšanās izveidot savus uzskatus un zināšanu sistēmu, kas nav  pretrunīga un ir saskaņota ar viņa pārliecībām. Pamēģināšu to paskaidrot piemēra veidā. Jūs iekožaties ābolā, bet sajūtat kartupeļa garšu. Tā kā jūs no savas iepriekšējas pieredzes ziniet, kādai ir jābūt ābola garšai, tad jums veidojas iekšējās pretrunas.

Jūs ejat garām baznīcai un aiz sētas redzat mūķeni, kura sēž uz soliņa, dzer alu un uzpīpē.  Jūsu pārliecību sistēmā tāda uzvedība ir nepareiza. Redzētais ir pretrunā ar jūsu pārliecībām. Vai arī, – jūs ilgi izvēlējāties, kādu datoru pirkt no pieejamajiem modeļiem. Beidzot jūs izlēmāt nopirkt pirmo pagadījušos modeli. Pārnācis mājās, jūs tomēr neesat pārliecināts par savas rīcības pareizumu, un, lai sevi mierinātu, jūs sākat meklēt  attaisnošanos un argumentus. Iespējams, pat pārvērtīsiet trūkumus  labās īpašībās, lai izkliedētu visas šaubas par modeļa izvēli un izbēgtu no kognitīvās disonances. Jūs mēģināsiet pārliecināt sevi un citus par  jūsu izvēles pareizību. Nepietiekamu attaisnošanās argumentu dēļ, izdarītās izvēlēs seku rezultātā, ar mērķi pastiprināt šo pašu attaisnošanos, – cilvēks vai nu maina savu rīcību, savu attieksmi pret objektu, vai iznīcina savas vai citu cilvēku rīcības nozīmi tikai tāpēc, ka viņa vērtību sistēma ir pretrunā ar to. Tikai tāpēc, ka viņa pārliecību karte neatbilst tai teritorijai, kurā viņš atrodas.

Pārliecībām ir ļoti milzīgs spēks. Tās spēj gan nogalināt, gan arī izglābt cilvēkam dzīvību. Ar pārliecībām ir jāprot strādāt, ir jāprot tās atrast. Skolas kursā ‘’Mana Jaunā Dzīve’’, pārliecībām ir veltītas deviņas nodarbības. Nenozīmīgi notikumi no pagātnes var radikāli ietekmēt mūsu tagadni un nākotni. Pats nepatīkamais ir tas, ka mēs šo ietekmi neapzināmies. Mēs pat nenojaušam, ka mums ir sava kognitīvā disonanse. Iekšējie konflikti var gadiem sūkt mūsu dzīves enerģiju.

Cilvēks var dzīvot savu dzīvi, meklējot sev atrunas, ka kaut ko nedara nevis tāpēc, ka viņam ir bailes vai nespēja saņemties, bet tāpēc, ka viņam vienkārši negribas. Pat nepazinoties, ka zem tā ir ļoti daudz destruktīvu pārliecību, kā rezultātā pārliecības bremzē rīcību. Šīs pārliecības ir nepieciešams atrast, jāatrod savi iekšējie konflikti, jāatbloķē savi neapzinātie aizsardzības mehānismi, jāizstrādā tie, lai tu kļūtu brīvāks un laimīgāks.

paDalies ar draugiem

KOMENTĀRI

1 Comment

Kārlis

“Meklēju tikai vienu, bet atradu daudz vairāk.”
Paldies, ļoti labs izskaidrojums ar piemēriem. Viegli varu attiecināt uz sevi.


31.05.2021 at 09:37

KOMENTĒT ŠO RAKSTU

Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Comment:

Uz augšu